LinkedIn Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LinkedIn Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kullanıcıların dikkatini çekmek için türlü stratejiler deneyen sosyal medya platformlarından biri olan LinkedIn, iş bağlantıları kurmak ve profesyonel kişilerden gelen güncellemeleri paylaşmak için çevrim içi birincil yer sağlayıcı olarak yer edinmeyi başardı.

Bazı markalar için LinkedIn’de reklamcılık yapmak garip gelebilir. Ancak B2B (Şirketten şirkete) işletmeleri için LinkedIn reklamcılığı dikkate alınmalıdır.

Bu makalede “LinkedIn Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusuna değineceğiz ve LinkedIn reklamcılığı hakkında bilgi vereceğiz.

 

LinkedIn Reklamcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

LinkedIn şu anda yaklaşık olarak 5 milyon kullanıcıya sahiptir. Bu kullanıcılar çoğunlukla diğer sosyal medya websitelerindeki insanlar kadar aktif olmasa da websitenin odağı düşünüldüğünde oldukça yeterli bir sayıdır. LinkedIn’de ayda yaklaşık 100 milyon kişi aktiflik sağlar. LinkedIn, insanların işten dikkatlerini dağıtmak veya eğlenmek için başvurulan bir sosyal medya platformu değildir. İnsanların iş aradıklarında, ağ kurmaya ihtiyaçları olduğunda ve iş ihtiyaçlarıyla ilgili eğitim almak istediklerinde başvurdukları yerdir.

LinkedIn kullanıcılarının %61’i 30-64 yaş aralığında ve kullanıcıların %75’i 50.000 doların üzerinde gelire sahiptir. LinkedIn profesyonellerinin %70’i websiteyi güvenilir bir iş içeriği kaynağı olarak görmektedir.

Platformda temsil edilen çok çeşitli sektörler, iş unvanları ve profesyonel seviyeler olsa da çoğu B2B markası için ulaşmak istediğiniz ciddi iş karar vericilerinden bazılarını orada bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

LinkedIn’in websitesinde görünen reklamlara ek olarak sosyal medya şirketi, reklam platformlarını kullanarak internet üzerinde marka açısından güvenli olarak kabul ettikleri bir dizi websiteye reklam vermenizi s ağlayan LinkedIn Audience Network’ü geliştirmiştir. Tüm reklam araçları, profesyonel olarak profesyonellere ulaşmak amacıyla tasarlanmıştır. Markanızın en çok erişmesi gereken kitleyi belirleyebilmek ve o kitleye reklam verebilmek için önemli bir platformdur.

 

LinkedIn Reklam Türleri

 

LinkedIn, markaların yararlanabileceği bir dizi reklam türü seçeneği sunmaktadır. Bazı türlerden yararlanacak kendi reklamınızı self servis reklam platformları aracılığıyla oluşturabiliyorsunuz. Fakat bazı reklam türlerini kurabilmek için bir temsilciye ihtiyacınız olabilir.

 

Self Servis Reklamcılık

 

Self servis reklamcılık, LinkedIn reklamcılığına başlamanın en kolay yoludur. Bu kategoride üç ana reklam seçeneğiniz vardır.

 

1) Metin Tabanlı Reklamlar

 

Metin tabanlı reklamlar, LinkedIn sayfalarının yanında görülen reklamlardır ve küçük bir resim, bağlantılı bir başlık ve kısa bir açıklama içerir.

Bu reklam türünü kendi başınıza hazırlamak oldukça kolaydır ve platformdaki en uygun fiyatlı reklam seçeneklerinden biridir. Reklam biçimi, Google Adwords gibi platformlardaki PPC reklamlarının biçimine benzemektedir. Bu nedenle daha önce bu biçimde hazırladığınız bir reklam varsa aynısını burası için de kullanabilirsiniz.

 

2) Sponsorlu Reklamlar

 

Sponsorlu içerik reklamları, kullanıcıların takip ettikleri kişilerden gördükleri güncellemelerin yanı sıra LinkedIn’in canlı akışında gösterilir. LinkedIn’i değerli kaynaklar bulmak için bir araç olarak kullanan kişiler için içeriğinizi bu akışa dahil etmek o kişilere ulaşmanın kolay bir yoludur.

Bu reklamlar çoğu zaman markanın adı ve logosu, kısa bir açıklama, paylaşılan içeriğin bağlantısı ve içeriğin başlığını içerir.

İçeriğiniz platform içinde etkileşim aldıkça daha çok insana ulaşırsınız. İçeriğinizi tanıtmak için reklam yapıyorsanız, içeriğinizin daha geniş bir kitle tarafından görülmesini sağlamak için bu reklam tipini tercih edebilirsiniz.

 

3) Sponsorlu InMail Reklamları

 

Sponsorlu InMail reklamları, potansiyel müşterilerinizin genel kutusunda görünür. Bu sayede size hedef kitlenizdeki insanlara doğrudan ulaşma ve hatta potansiyel müşterileriniz hakkında bildiklerinize dayanarak reklamlarınıza kişiselleştirme ekleme şansı verir. Kullanıcılar, bu reklamları mesaj kutularını incelerken gördükleri için haber akışlarında veya websitenin daha yoğun ana sayfasında gösterilen reklamlardan ziyade fark etme olasılıkları yüksektir.

Sponsorlu InMail mesajlarına bir mesaj başlığı, mesajın kendisi, herhangi bir şekil ve harekete geçirici mesajlar ekleyebilirsiniz.

 

LinkedIn’de Hedef Kitle Seçenekleri

 

Genel sosyal medya reklam seçenekleriyle ilgili en iyi şeylerden biri, sosyal medya websitelerinin kullanıcıları hakkında reklam verenler için değerli hedefleme seçenekleri sunan veriler aktarmasıdır.

LinkedIn bu konuda bir istisna değildir. Kullanıcıların ilgi alanları hakkında genel demografik verilere ek olarak, kullanıcıların profesyonel geçmişleri, mevcut iş durumları ve istekleri hakkında birçok bilgiye sahiptirler.

Kapsamlı hedefleme içinse kullanıcının yaşı, cinsiyeti, coğrafi konumu, çalıştığı şirketi, çalıştığı işletmenin boyutu, yaptığı işin adı, yaptığı işteki seviyesi, eğitim seviyesi, profesyonel yetenekleri ve yıllara oranla mesleki deneyimi gibi verilere ulaşabilirsiniz.

Reklam hedefleme, LinkedIn reklamcılığıyla paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlamanıza yardımcı olabilir. Reklamlarınızı yalnızca ilgili olabileceğini düşündüğünüz kişilerin önüne çıkarmak için ödeme yaparsanız, başarı oranınız artar. Ayrıca tam olarak doğru kişilere ulaşma konusunda ne kadar seçici olursanız, yaptığınız yatırımdan elde ettiğiniz verim de o kadar artacaktır.